تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات


  در جیت کان دو آموزش ضربات مشت به این ترتیب آغاز میشود.

   مشت جب

  همانگونه که از نامش پیداست، مشتِ مستقیم باید مستقیم و بدون چرخش پرتاب شود. هدف این مشت عمدتا صورت حریف است.

  سوال: در جیت­کان­دو چند مشت جب داریم؟

  پاسخ: 6 تا. که چهار نای آن آنها با دست جلو، یکی از آن با دست عقب و دیگری با هر دو دست زده می­شود. 1) بلند 2) متوسط 3) کوتاه 4) دوبل 5) راست مایل 6) چپ مایل

   در حالت گارد بایستید. انگشتان دستان خود را شل و رها سازید. اینک بدون حرکتی تلگرافی آن را به سمت هدف پرتاب و در لحظه آخر انگشتان خود را مشت کنید. فقط فراموش نکنید که در حال اجرای ضربه کمر حود را به سمت داخل بچرخانید. (پای راست شما کمی به داخل رانده می­شود)

  مشت کراس

  بعد از جب انگشتی و مشت جب، سریعترین ضربه ای که می­توان با دست به حریف زد، مشت کراس است. مشت کراس نه به شکل مستقیم به صورت حریف، بلکه از چپ به گیجگاه و گونه و گردن و یا پهلوهای حریف برخورد می­کند.

  سوال: در جیت­کان­دو چند مشت کراس داریم؟

  پاسخ: 5 تا. که همگی آنها با دست چپ زده می­شوند. 1) بلند 2) متوسط 3) کوتاه 4) اورهند 5) هوک چپ

  ضربه کراس در جیت­کان­دو برخلاف بوکس غربی و حتی سبک های کلاسیک آسیایی در مابین راه نمی­چرخد. به این صورت که مشت از زمان شکافتن باد و تا رسیدن به صورت حریف بی­هیچ چرخشی فرود میاید. این مزیت باعث صرفه­جویی در زمان و البته شدت تخریب ببیشتر می­گردد.

  مشت هوک

  وقتی که خیلی عصبانی می­شوم و می­خواهم حریف را واقعا داغان کنم به او یک مشت هوک می­زنم. همه بوکسورها معتقدند که این مشت قویترین مشت است به شرطی که درست اجاره شود و البته شرایطش محیا باشد. مشت هوک گونه، چانه و فک حریف را خرد می­کند. همچنین می­توان آن را به دنده­های حریف و یا کلیه هایش زد که باعث تخریب شدید می­شود. اما وای به حال زمانیکه این مشت را به مابین دوپای یک مرد بکوبید!

  سوال: در جیت­کان­دو چند مشت هوک داریم؟

  پاسخ: 6 تا. که همگی آنها با دست راست زده می­شوند. 1) بلند 2) متوسط 3) کوتاه 4) محکم 5) نرم 6) رو به بالا

  برای آموزش زدن این ضربه به گونه­ها و پهلوهای حریف می­توانید مقابل یک کیسه بزرگ بوکس ایستاده و به گونه­­ای که گفته شد به راست کیسه مشت بکوبید و البته آن را پس از مدتی با کراس­های چپ، ترکیبک کنید.

  اما نحوه زدن هوک به مابین دو پای حرف:

  مهاجم یک مشت مستقیم می­زند. ضربه­اش را دفع و همزمان زانو می­زنم و یک مشت هوکِ رو به بالا به مابین دوپای او می­کوبم. برای تمرین هوکِ رو  به بالا، در تمرینات یک هوک به راست کیسه، یک کراس به چپ کیسه زده، سپس زانو زده و به سطح زیر کیسه ضربه بزنید.

  مشت آپرکات

  مشت آپرکات سنگین­ترین مشت در تمامی سبک­هاست و قدرت بسیار زیادی دارد اما نمی­توان از آن به وفور همانند هوک و کراس و جب، استفاده کرد و تنها در برخی مواقع خاص، قابل اجراست. تنها هدف آپرکات، چانه و فک حریف است.

  سوال: در جیت­کان­دو چند مشت آپرکات داریم؟

  پاسخ: 2 تا. یکی با دست راست و دیگری با چپ زده می­شود. 1) راست 2) چپ معکوس

  برای اجرای مشت آپرکات راست باید سنگینی تان را روی پای جلو بی اندازید. کمر را چرخانده و مشتتان را از کنار رانتان بالا آورده، در مابین راه آن را چرخانده (به گونه ای که انگشتان گره کرده مشتتان، رودروی صورتتان قرار گیرد) و آن را به فک و چانه و زیر استخوان گونه حریف بکوبید. برای اجرای آپرکات چپ معکوس، در حالت گارد بایستید. سنگینی خود را  روی پای عقب بیاندازید، کمرا کاملا چرخانده و همانند قبل عمل کنید.

  *از کتاب "جیت کان دو: فلسفه دفاع" نوشته "احسان صادقی"


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : حریف ,راست ,کراس ,آپرکات ,جیت­کان­دو ,ضربه ,داریم؟ پاسخ ,مابین دوپای ,برای اجرای ,همگی آنها ,گارد بایستید ,

تبلیغات


  Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 4 خرداد 1396

تبلیغات

ads2

تبلیغات

ads3

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر