خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

آموزش و تحلیل فنون جیت کان دو: ضربات لگد (قسمت اول)

  • لگدهایی کوتاه ولی درهم­شکننده!

  قبلا هم به این اشاره کردم که جیت­کان­دو از زدن ضربات زیبا و وقت­گیراجتناب کرده و تنها تکنیک­های کاربردی (و نه نمایشی) را شامل می­گردد. پس هر نوع ضربه و دفاعی که به کار آید، باید به کار گرفته شود.

  بروس تاکید داشت: مبارزه کردن تنها به معنای زدن نیست، بلکه هدف، گرفتن نقط ضعف حریف است. به جای اینکه از چند ضربه استفاده کنید(و احتمالا از نفس بیفتید) بهتر است کار را با یک ضربه تمام کنید. در بدن هدف­های متعددی هستند که نسبت به یک ضربه، حساس می­باشند. (هدف، یافتن این نقاط است!)

  لگدکوب

      اگر فردی بلند­قامت شما را گرفت و یا نبرد بسیار تنگاتنگ بود و جدال به سرشاخ شدن کشیده شد، بهتر است از نخستین لگد جیت­کان­دو یعنی لگدکوب استفاده کنید. این لگد همانطور که از اسمش پیداست، بر اندام حریف کوبیده شده و آن را به اصطلاح، له می­کند. بروس­لی در نبرد با کریم عبدالجبار در صحنه از فیلم "بازی مرگ" از این تکنیک بسیار ساده اما به شدت کاربردی استفاده می­کند تا به ما نشان دهد سادگی، رکن اصلی دفاع شخصی است.

  من برای تمرین و مهارت در این لگد، اینچنین تمرین می­کنم:

      یک کاشی ضخیم را بر روی زمین می­گذارم. سپس قطعه چوبی را زیر آن قرار می­دهم به گونه­ای که سر کاشی پایین و انتهای کاشی رو به بالا قرار گیرد. (اینک کاشی به شکل روی پای یک انسان درمی­آید) سپس در مقابلش می­ایستم، پای جلویم را بلا آورده و زانویم را خم می­کنم و در یک حرکت، پاشنه پایم را بر روی کاشی می­کوبم. قطعا اگر قدرت و سرعت درهم آمیخته شود، کاشی دو نیم شده و می­شکند و این چیزی است که ما می­خواهیم؛ شکست انگشتان و استخوان پای حریف!

  لگدکوب جهشی

  زمانیکه حریف بر زمین افتاده، نباید اجازه دهید که دوباره سرپا شود چون ممکن است اینبار بیش از گذشته خطرناک حمله کند (مثلا از چاقویی که در جیب دارد استفاده کند) یا شانس با شما یار نباشد که او را دوباره مغلوب کنید و یا به هر دلیل (داشتن بیماری و ...) از نفس افتاده و این یعنی قطعا در راند دوم خیابان، بازنده می­شوید. پس یاد بگیرید که در این مواقع دل­رحمی و جوانمردانه جنگیدن کار احمقانه­ای است. به این فکر کنید که اگر بر شما غالب شود، جانتان را می­گیرد و یا اگر خواهر و همسرتان همراهتان باشد، آن­ها را خواهد ربود. آیا آن موقع خود را می­بخشید؟!

  برای تمرین لگدکوب جهشی، در ابتدا باید حریفی فرضی را به زیر پای خود تصور کنید. سپس انگار که می­خواهید از روی جوبی بپرید، به هوا جهیده (به گونه­ای که یک یا هر دو زانو در مقابل سینه­تان جمع شود) و با شدت کف پاهایتان را بر سطح زمین بکوبید.

  لگد جانبی کوتاه

      حریف کاملا به من نزدیک نشده اما ضربه مشتی را به سویم روانه ساخته. چه کار کنم؟

      اگر بوکس فرانسوی که تحت عنوان "ساواته" شناخته می­شود را کار کرده باشید، جواب این سوال را می­دانید! برای ابداع جیت­کان­دو ، بروس­لی کبیر برخی از تکنیک­های مخرب ساواته را  به سیستم خود افزود. بروس­لی لگدهای چرخشی را در مبارزه، یک عمل ریسکی می­دانست (به دلیل پشت کردن به حریف در کسری از زمان)، لگد  جارویی را نه چندان قوی و تنها برای زخمی کردن حریف­، لگد دورانی را برای فریب دادن و زدن ضربه به سر حریف و لگد جانبی به سینه و یا پایین­تنه حریف را قوی­ترین لگد می­پنداشت. با این حال موثرترین و درهم­شکننده­ترین لگد در مبارزه را، لگدهای کوتاه جانبی می دانست! شاید سخت به نظر برسد ولی حقیقت دارد. در جیتکاندو 10 لگد جانبی وجود دارد که به سه بخش تقسیم میشوند: کوتاه، متوسط و بلند که به مرور به تک­تکشان خواهم پرداخت.

  سوال: در جیت­کان­دو چند لگد جانبی کوتاه  داریم؟

  پاسخ: 2 تا. که همگی آنها با پای راست زده می­شوند. 1) جانبی کوتاه به ساق و زانو 2) جانبی کوتاه به ران و دنده

    برای یادگیری لگد جانبی کوتاه، باید نحوه صحیح زدن این ضربه را یاد بگیرید.

  مهاجم مشتی مستقیم به سوی صورتم پرتاب می­کند. خود را عقب کشیده (توجه کنید: از گارد و دفاع از صورت خود غافل نشدم) و کف پایم را محکم به ران حریف می­کوبم.

  مهاجم با یک مشت کراس درگیری را آغاز می­کند. با دست جلو ضربه­اش را دفع کرده و با پای عقب به پای جلویی وی ضزبه می­زنم. و البته خود را آماده می­کنم که با دست غقب خود مشت هوکی را به صورتش بکوبم.

  *از کتاب "جیت کان دو: فلسفه دفاع" نوشته "احسان صادقی"


  این مطلب تا کنون 10 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : حریف ,جانبی ,ضربه ,کاشی ,کوتاه ,می­کند ,جانبی کوتاه ,برای تمرین ,استفاده کنید ,
  آموزش و تحلیل فنون جیت کان دو: ضربات لگد (قسمت اول)

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر